ALEŠ BRICHTA

Aleš Brichta (* 9. srpna 1959 Praha) je český metalový zpěvák, textař, skladatel a tvůrce výtvarných návrhů. Byl zakládajícím členem a výraznou postavou české thrash metalové skupiny Arakain. Od roku 2013 vystupuje pouze se svým sólovým projektem Aleš Brichta Project.

V roce 1982 spoluzakládal s Jiřím Urbanem a Miroslavem Nedvědem kapelu Arakain, původně heavy metalovou, kterou opustil až 15. května 2002 při koncertu ke dvacátému výročí založení skupiny v pražské Lucerně. Jeho odchod byl motivován osobními neshodami s Jiřím Urbanem, zejména v souvislosti s Brichtovou sólovou kariérou. Později se k Arakainu vrátil na koncert v pražské O2 Aréně na pozvání skupiny.

V roce 2005 založil svou vlastní skupinu ABBAND (Aleš Brichta Band), do které přizval některé své bývalé spolupracovníky. V roce 2008 byl zvolen posluchači českého Radia Beat do Beatové síně slávy v kategorii „Osobnost“.

K padesátinám Aleše Brichty v roce 2009 vznikla nahrávka AB 50 - A Tribute to Aleš Brichta. V roce 2011 došlo v ABBANDu k výrazné personální změně, avšak skupina se brzy obnovila pod jednoduchým názvem Aleš Brichta. Během roku 2012 absolvoval výroční turné Arakain memoriál souběžně s Arakainem.

V roce 2013 vydal album Údolí sviní s novým seskupením Aleš Brichta Project. Album hudebně navazuje na předešlé Deratizer a textově se zabývá problémy v Česku. Křest alba proběhl 17. dubna 2013 v pražském Paláci Akropolis.